Jdi na obsah Jdi na menu

O mě a včelách

se-vcelami-2--foto--jan-klaudys-.jpgJmenuji se Miroslav Šubrt, pocházím z Votic (okres Benešov) a včelaření se věnuji více než 25 let. Od roku 1991 jsem členem ZO ČSV Votice.

Ke včelaření mne přivedl můj strejda, kterému jsem zpočátku pomáhal při práci se včelami a získával tak své první zkušenosti. Na oplátku mi tehdy koupil dva úly a věnoval do nich včely (roje). Jednalo se o moderní nástavkové úly s oddělitelným dnem. Jejich zdánlivou nevýhodou bylo jen to, že každý byl konstruován na jiné rozměry rámků. Včelaření jsme se potom věnovali společně s bratrem a z prvního „výdělku“ byl pořízen medomet a ještě jeden nový úl. Tím jsme včelnici obohatili o další rámkovou míru. Trojici úlů tvořil český tenkostěnný úl na Adamcovu míru 39x24 cm, slovenský úl Tatran s rámkovou mírou 42x27,5 cm a jednotný úl Čechoslovák s rámkovou mírou 37x30 cm. Tato náhodná úlová „federace“ měla později svůj nedocenitelný význam pro mé další rozhodování, týkajícího se volby vhodného typu úlu a rámkové míry. Po strejdově smrti roku 1995 jsme se s bráchou dále starali i o jeho včely.

Během posledních několika let došlo k navýšení počtu včelstev a inovaci vybavení. Postupně jsem u většiny včelstev přešel na úlový systém Dadant vlastní konstrukce v zateplené i tenkostěnné variantě. V současné době zavádím do provozu i nízkonástavkové úly. Hlavním cílem mého včelařského úsilí je získávání kvalitního medu a jeho zprostředkování přímo zákazníkovi. Nejdále se můj med dostal do Velké Británie, Holandska, Švýcarska, Chorvatska, Tenerife (Kanárské ostrovy) a na Slovensko.

 

  • vzdělání v oboru včelařství: zkouška na vysoké škole (Lesnická fakulta České zemědělské univerzity)