Jdi na obsah Jdi na menu

Složení medu

SLOŽENÍ MEDU

med--foto--jiri-subrt-.jpgMed obsahuje stovky látek, z nichž nebyly ještě všechny popsány. Mezi nejdůležitější patří cukry, bílkoviny, tuky, minerální látky, kyseliny, vitamíny, antioxidanty a voda.

 Cukry tvoří 95% obsahu medu. Jedná se především o jednoduché cukry jako je fruktóza (ovocný cukr) a glukóza (hroznový cukr). Sacharóza (hlavní složka řepného cukru) je v medu obsažena jen zhruba do jednoho procenta. Tuky jsou v medu zastoupeny minimálně (150 mg na 1 kg medu).  bílkovinných látek jsou důležité zejména enzymy a to především diastáza a invertáza. Med je rovněž vhodným doplňkem minerálů (K, P, Mg, Cl, Cu, N, Ca, Fe, Zn) a vitaminů  (B2, B3, B4, B5, C). Z kyselin jsou v medu obsaženy kyselina glukonová, jablečná, citronová, octová, mravenčí, skořicová a další. Významné jsou rovněž antioxidanty, které neutralizují působení volných radikálů, majících podíl na řadě závažných onemocnění. Med sice obsahuje méně antioxidantů než zelenina, ovoce, nebo čaj, ale zato v mnohem širší škále (desítky různých antioxidantů), takže účinek je navíc umocněn jejich společným působením. Voda je v medu obsažena jen ze 14 až 19%, což zaručuje jeho mikrobiální stabilitu. Ta je zajištěna silnou vazbou mezi molekulami cukru a vody, přičemž hodnoty tzv. volné vody jsou natolik nízké, že znemožňují množení většiny mikroorganismů.

DRUHY MEDU

Kriteriem pro rozdělení medů může být způsob získávání (vytáčený, lisovaný, vykapávaný, plástečkový), druh včely (Apis mellifera, Apis cerana aj.), další zpracování (pastovaný) geografický a rostlinný původ.

Podle rostlinného původu rozeznáváme medy polyflórní (z mnoha druhů rostlin) a monoflórní (s převahou jedné rostliny). Každý med je do určité míry smíšený a vyloženě čisté jednodruhové medy prakticky neexistují. Podle toho, zda med pochází převážně z nektaru, nebo medovice, rozeznáváme med květový a medovicový (více v rubrice Prodej medu).

 

 

kvetovy-a-medovicovy-med-.jpg

CUKR NEBO MED?

Toto téma je často diskutované i mezi samotnými včelaři. Zvláště v poslední době se objevují názory o významu zimování včelstev na medu a nikoli na cukru. Absence látek obsažených v medu totiž vede ke snížení imunity včel, což může být jedna z příčin jejich současných úhynů. Proto se doporučuje ponechat včelám alespoň část jejich přirozené potravy.

Za zamyšlení stojí i skutečnost, že po tisíce let svého vývoje  měl člověk k dispozici komplex látek obsažených v medu, na jejichž přijímání byl jeho organismus přizpůsoben. Teprve s rozvojem cukrovarnictví v 19. století převládl mezi sladidly řepný cukr, což mělo za následek náhlé zvýšení výskytu vážných onemocnění, jako je cukrovka a obezita. Proto se už v polovině 20. století začaly hledat možnosti využívání alternativních sladidel.     

Základní rozdíly mezi medem a cukrem jsou uvedeny v následujícím přehledu:   

                              CUKR

                            MED

Převažuje v něm pouze jedna látka.  

Obsahuje stovky různých látek.

Původ z jedné rostliny (cukrová řepa, nebo cukrová třtina).

Původ z mnoha rostlin

 Disacharid sacharózu (C12H22O11) musí tělo nejdříve štěpit na monosacharidy fruktózu a glukózu za pomoci enzymů.

Monosacharidy fruktóza (C6H12O6) a glukóza (C6H12O6) se vstřebávají přímo do krve bez předchozího štěpení – menší zátěž organismu a rychlejší dodání energie

Při štěpení sacharózy se spotřebovává vitamin B, vápníku (Ca) a hořčíku (Mg), které musí organizmus opět doplnit.

Nemusí být v těle štěpen a navíc dodává tělu minerály, vitamíny a celou řadu dalších látek.

Může být příčinou vážných onemocnění.

Posiluje imunitu.

Vyrábí se průmyslově složitou technologií s vysokými vstupy energií a za použití chemických látek.

Minimální nároky na zpracování a bez chemických přísad.

Jeho výroba není spojena s dalším užitkem pro společnost.

Prvořadý význam chovu včel spočívá v opylovací činnosti, nikoli v produkci medu. (viz Význam včely)

 

 

 Porovnání energie u cukru a medu ve 100g potraviny

 

    Energie

        kJ

  Energie

     kcal

 Tuky 

     g

 Bílkoviny

        g

 Sacharidy

        g

Cukr

1680

400

0

0

99,5

Med

1280 -1370

304 - 325

0,15

0,3

81,8