Jdi na obsah Jdi na menu

Med v alternativní medicíně

MED V ALTERNATIVNÍ MEDICÍNĚ

Kromě toho, že je med důležitým doplňkem stravy, využívá se tisíce let v lidovém léčitelství. Jeho hodnota spočívá v obsahu široké škály zdraví prospěšných látek. Jsou to zejména jednoduché cukry (rychlá disponibilní energie), dextriny (příznivý vliv na kůži a sliznici), draslík (hospodaření s vodou, křeče, srdeční činnost, horečnatá onemocnění), vápník a fosfor (kosti, chrupavky, zubní sklovina), hořčík (brání usazování cholesterolu v krvi), železo (podpora tvorby červených krvinek), bílkoviny (stavební látky organismu) a další důležité látky jako enzymy, hormony, rostlinná barviva, silice a vitamíny. Nelze jej doporučit jen v ojedinělých případech alergie na med. Pro získání více informací o příznivých účincích medu na lidský organismus lze doporučit odborné publikace, které naleznete v rubrice Literatura.

Nachlazení, kašel, chřipka, virózy

Při těchto onemocněních med působí jako prevence i podpůrný prostředek, který rychle dodá organismu energii a další důležité látky. Zajímavé jsou výsledky několikaletého pokusu provedeného na Luganském lékařském institutu. Zaměstnanci oddělení pro hospitalizaci nemocných angínami požívali 3-4 krát denně 10 – 15g medu bez používání jakýchkoli jiných profylaktických přípravků. Ačkoli byli dlouhodobě v úzkém kontaktu s nemocnými, po celou dobu trvání pokusu se nikdo z nich nenakazil.

Hojení ran

 Hojení ran medem mělo svoji tradici již ve starém Egyptě a našlo své uplatnění i v dnešní medicíně při léčbě pooperačních jizev. Lze jej použít pro všechny typy ran, včetně bércových vředů a popálenin. Svými antimikrobiálními účinky brání rozvoji infekce a přítomnost vitamínů napomáhá regeneraci tkání.      

Srdeční činnost

Jednoduché cukry v medu rychle dodávají energii srdečnímu svalu.

Zpomalení procesu stárnutí, zlepšování paměti, snižování stresu a lepší spánek

Pozitivní vliv medu na paměť a zpomalení procesu stárnutí byl s pozitivním výsledkem testován na krysách. Bylo prokázáno, že krysy, které přijímaly v potravě med, se lépe orientovaly a chovaly se klidněji.

Otravy

Při otravách zejména houbami se doporučuje nahradit ztráty glukózy v krvi medem.

Žaludeční vředy

 Med snižuje sekreci žaludečních šťáv.

Těhotenství

Během celé doby těhotenství se doporučuje zkonzumovat až 5 kg medu, aby byly získány důležité látky pro zdárný vývoj plodu.

Posílení imunity

Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v boji proti virům a bakteriím.

Chronická únava

U tohoto poměrně nového onemocnění se setkala s úspěchem léčba medem v kombinaci s propolisem a mateří kašičkou.

Medové masáže

Medové masáže mají pozitivní vliv na detoxikaci organismu a stimulaci činnosti vnitřních orgánů. Uplatňují se při revmatických onemocněních, stresu, depresi, střevních potížích, bolestech hlavy, nespavosti a celé řadě dalších onemocnění.