Jdi na obsah Jdi na menu

Krystalizace a ztekucování medu

KRYSTALIZACE MEDU

krystalicky-med--foto--jiri-subrt-.jpgKrystalizace medu je zcela přirozený proces, který bývá někdy nesprávně označován jako „cukernatění“, protože jeho krystaly připomínají řepný cukr. Projevuje se zhoustnutím na tuhou a těžko roztíratelnou hmotu. To je způsobeno vysokým obsahem sušiny a nízkým obsahem vody v medu. Rychlá krystalizace je někdy považována za ukazatel pravosti medu, ale nemusí to platit vždy. Obecně se má za to, že květové medy (světlé) krystalizují rychleji, než medovicové (tmavé). To ale neplatí např. u světlého akátového medu, který krystalizuje po dlouhé době.  


 

ZTEKUCOVÁNÍ KRYSTALICKÉHO MEDU

Dodáním tepelné energie se krystalický med uvede opět do tekutého stavu. Snáší krátkodobý ohřev kolem 50°C, aniž by došlo k jeho poškození. Při přehřátí se ztrácí některé účinné složky, především enzymy. Teplo sice urychluje chemické reakce, ale záleží také na tom, za jak dlouhou dobu dojde ke konzumaci. Laboratorními pokusy bylo prokázáno, že pokud se med přidá do horkého čaje a je krátce na to požíván, sníží se účinnost biologický účinných látek jen nepatrně.

Ztekucování medu se provádí ohřevem teplým vzduchem v boxech, ztekucovacími pásy, nebo ponorným ohřívačem. Základním předpokladem je vždy správná teplota. 

Praktický a jednoduchý způsob, jak si ztekutit med doma, je položení sklenice na radiátor. Správnou teplotu radiátoru snadno odhadneme tak, že na něm udržíme delší dobu ruku. Obdobně lze med ztekutit i vložením sklenice do teplé vodní lázně. V žádném případě se nedoporučuje ohřev v mikrovlné troubě.

jednoduche-ztekuceni-medu--foto--jiri-subrt-.jpg